Ubezpieczenie oc musi posiadać każdy właściciel pojazdu ?

ubezpieczenie oc

Jakie ubezpieczenie OC wybrać i o czym musi pamiętać kierowca ?

Autor: Gracjan Kubicki
Opublikowano: 2019-05-05 13:18:55
Kategorie:

ubezpieczenie oc

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, a za jego brak mogą zostać nałożone kary. Dlatego większość kierowców często wybiera najtańszą opcję, jeśli zależy im na podstawowej ochronie. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę oczekuję jako kierowca i wybrać takie, które będzie odpowiadało potrzebom kierującego.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia nie jest trudny, dziś większość towarzystw oferuje bardzo podobny zakres ochrony w ramach ochrony podstawowej, najczęściej wybieranej przez kierowców. Jednak warto kierować się kilkoma zasadami, jeśli chcemy w pełni być zadowoleni z polisy OC.

Czy warto kierować się tylko ceną?
Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 r. Dzięki niej ubezpieczony zostaje objęty takim samym zakresem ochrony, bez względu na to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupi polisę OC.

Ustawa ta nie reguluje jednak cen - te każdy ubezpieczyciel ustala samodzielnie. Dlatego, jeśli w jednym towarzystwie klient otrzyma mało atrakcyjną ofertę, zawsze może porównać ją z propozycją innego ubezpieczyciela i wybrać to, które proponuje mu najniższą składkę. 

Warto kierować się ceną, jeśli kierowcy zależy wyłącznie na podstawowej ochronie pojazdu. Jeśli w cenie OC lub za niewysoką opłatę byłaby możliwość uzyskania dodatkowej usługi - jak NNW czy ASS to warto dokładniej przeanalizować ofertę. Ponieważ może się okazać, że za kilkanaście złotych więcej kierowca zyska dodatkowe opcje.

Ubezpieczenie OC a dodatkowe polisy
Sporo ubezpieczycieli oferuje również za niewielką opłatą dodatkowe ubezpieczenie. Warto jednak sprawdzić ich zakres, ponieważ to, co gwarantuje nam jedno towarzystwo, wcale nie musi pokrywać się z ofertą u drugiego i każdy może oferować inną ochronę w ramach dobrowolnej polisy. Najczęściej wybierane przez kierowców rozszerzenia to:

  1. Autocasco - to ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania, gdy samochód zostanie uszkodzony na skutek winy właściciela, kradzieży auta, czy żywiołów pogodowych. Jeśli kierowcy nie zależy na pełnej ochronie AC, ale obawia się np. kradzieży pojazdu, może zdecydować się na polisę AC dodawaną za niewielką dopłatą do OC. 
  2. Assistance - ten typ ubezpieczenia gwarantuje usługi pomocowe (informacyjne, serwisowe, medyczne) w razie wypadku lub awarii samochodu. Częstą pomocą w tym pakiecie jest również holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu naprawczego.
  3. NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmują ochronę życia zdrowia kierowcy i pasażerów. Odszkodowania wypłacane jest jako odpowiedni procent uszczerbku na zdrowiu, dlatego tak ważna przy tej polisie jest suma ubezpieczenia. Im większa, tym wyższa suma wypłaconego odszkodowania.
  4. Ochrona szyb lub opon - ubezpieczenie, które zostanie wypłacone, jeśli uszkodzeniu ulegną inne elementy samochodu nieujęte w podstawowej polisie. Mają one jednak swoje ograniczenia: w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczenia szyb niemal zawsze znajduje się szyberdach. W przypadku ubezpieczenia opon ubezpieczyciel nie zwróci kosztów nowej opony, a jedynie wymieni ją na zapasową, którą zawsze musi posiadać właściciel auta.
     
Komentarze

    Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie wskazanych wyżej, moich danych osobowych przez...