Opony letnie i opony zimowe w jaki sposób wybrać najlepsze

opony zimowe i opony letnie

Porady dla kupujących opony zimowe i opony letnie

Autor: Gracjan Kubicki
Opublikowano: 2019-04-01 08:10:11
Kategorie:

opony,

opony zimowe,

opony letnie

Zmieniająca się pogoda za oknem jest dla wielu kierowców oznaka, że pora na zmianę opon w swoim samochodzie. Rodzaj zastosowanych opon ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Właściwe użytkowanie opony letnich, jak i zimowych pozwoli na dłuższe eksploatowanie ich w czasie jazdy.

Kiedy wymienić opony na letnie?
W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych. Jednak może to przynieść sporo korzyści, nie tylko w okresie zimowym. Jak się okazuje, już poniżej 7 stopni Celsjusza opona letnia traci część swoich właściwości i sprawuje się gorzej, niż opona zimowa. Pogarsza się jej przyczepność oraz wydłuża droga hamowania. Kierowcy są jednak coraz bardziej świadomi i sami wymieniają opony przed rozpoczęciem sezonu letniego lub zimowego.

Przyjęto założenie, że wybór opony letniej jest mniej kłopotliwy niż zimowej. Jest to prawdą- ponieważ nie musimy brać pod uwagę czynników atmosferycznych. Brak śniegu, lodu na jezdni sprawiają, że kierowcy chętniej rozwijają większe prędkości. Dlatego opony letnie nie muszą spełniać tak rygorystycznych kryteriów, co opony zimowe.

Przy wyborze istotny jest tzw. parametr prędkości, który odpowiada za dobre osiągi. Opona letnia powinna być bezpieczna- dlatego warto zwrócić uwagę na konstrukcję bieżnika. Musi on gwarantować dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania. Oprócz tego opona powinna szybko odprowadzać wodę spod kół, amortyzować i przytłumiać hałas toczenia.

O tym musi pamiętać każdy kierowca
Spora liczba kierowców chce zaoszczędzić na oponach letnich, dlatego kupuje je w promocyjnej cenie. Nie jest to niczym złym, dopóki będą one dobrze spełniać swoje zadanie i będą odporne na ścieranie. Kierowca musi zwrócić uwagę, czy kupowane opony:

 • są oryginalne lub, czy są zamiennikami
 • mają etykiety unijne
 • są klasy premium, średniej, czy budżetowej
 • przeszły odpowiednie testy
 • mają dobre indeksy prędkości i nośności
 • z którego są roku
 • mają symbole homologacji

Zima im niestraszna  - opony zimowe
Opony zimowe z kolei są wykonane z większej ilości naturalnego kauczuku i mają bardziej miękką strukturę. To wzajemne oddziaływanie sprawia, że mieszanka kauczukowa opony i nawierzchni drogi zmienia się wraz ze wzrostem temperatury, a to ma wpływ na samą przyczepność opony. Przy niskich temperaturach ta specjalna mieszanka twardnieje i zapewnia giętkość, nawet przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza.

Ten rodzaj opon jest charakteryzuje się dobrą przyczepnością zarówno na drogach mokrych, śliskich i oblodzonych. W przypadku ubitego śniegu dzięki znajdującym się w oponach rowkom bieżnika w czasie jazdy zostaną one wypełnione śniegiem, co zwiększa ich przyczepność. Zużywają się one wolniej, niż letnie i są ekonomiczniejsze w użyciu.

Posiadanie opon zimowych ma też swoje wady- związane z ich przechowywaniem i samą wymianą. W krajach, w których nie są one obowiązkowe można rozważyć wybór opon całorocznych lub rozważyć pozostanie przy letnich, jeśli zimy nie są ekstremalne. 

Opona całoroczna również zyskuje na popularności i jest chętnie wybierana przez kierowców, zwłaszcza jeśli poruszają się oni głównie po mieście. Całoroczne mają mniejszą niż zimowa, ale wciąż gęstą siatkę lameli i rowków. Inaczej nie poradziłaby sobie w zimie.
 

Komentarze
 • Dodał: Konrad Majek
  Dnia: 2019-04-28 11:41:40

  Może ktoś doradzi sportowy model w dobrej cenie?

 • Dodał: Gracjan Kubicki
  Dnia: 2019-04-28 13:41:40

  A jaki rozmiar ?

 • Dodał: Kamil Nycz
  Dnia: 2019-04-28 19:50:21

  Pod sportowy i dynamiczny styl jazdy np seria Advan od Yokohamy. Modele mają różne np Sport V105, Fleva 701. Zależy jaki rozmiar opony. A Advany przerobiłem już dwa komplety i jak na razie jeśli o mnie chodzi do bardziej dynamicznej jazdy są bardzo dobre.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie wskazanych wyżej, moich danych osobowych przez...