Odszkodowanie za opóźniony lot - ile możesz otrzymać ?

odszkodowanie za opóźniony lot, odszkodowanie za odwołany lot

Odszkodowanie za opóźniony lot co musisz wiedzieć jako pasażer

Autor: Gracjan Kubicki
Opublikowano: 2019-05-30 19:34:18
Kategorie:

odszkodowanie za opóźniony lot,

odszkodowanie za odwołany lot

Opóźniony lub odwołany lot potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany urlop, lub wyjazd służbowy. Nie każdy pasażer ma świadomość, że może się ubiegać o stosowną rekompensatę, która może wynieść nawet 600 euro. Musi być jednak spełnionych kilka warunków, żeby starać się o reklamację za swój lot.

Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot?
Ten rodzaj odszkodowania przysługuje pasażerom, których docelowy lot opóźnił się minimum 3 godziny. Liczone jest to od momentu, w którym osoby podróżujące mogą opuścić jego pokład. W większości przypadków to najczęściej moment otwarcia drzwi samolotu. 

Godzina wylotu jest istotna, gdy podróżny zdecyduje się na rezygnację z lotu. Gdy opóźnienie jest dłuższe niż 5 godzin, przysługuje prawo do zrezygnowania z usługi przewoźnika. Pasażer może wówczas wystąpić o pełne odszkodowanie za opóźniony lot oraz o zwrot pełnego kosztu biletu. Dodatkowo może domagać się bezpłatnego powrotu, do miejsca, gdzie zaczął swoją podróż.

Lot odwołany, czyli jaki?
Dla pasażerów najważniejszy jest akt prawny, który reguluje ich uprawnienia, czyli Rozporządzenie WE 261/2004. Pojęcie odwołanego lotu jest tam zdefiniowane jako nieodbycie się lotu, który został wcześniej zaplanowany oraz na który zarezerwowano co najmniej jedno miejsce.

Za anulowany lot uznaje się następujące sytuacje:

 • zmiana lotu na lot na tej samej trasie, ale o innym numerze lotu,
 • lot na miejsce innego, niż to było na rezerwacji (np. lot zarezerwowany do Warszawy, ale samolot wylądował w Krakowie, a na miejsce docelowe pasażerów przywiózł autobus),
 • samolot wystartował, ale powrócił na lotnisko wylotu i nie dotarł na miejsce docelowe,
 • lot się nie odbył, a pasażer nie brał udziału w innym locie.

Każdy przewoźnik w przypadku opóźnień musi zapewnić pasażerom: posiłek, napoje, zakwaterowanie w hotelu i transferu z/na lotnisko (jedynie w przypadku, gdy zakłócony lot ma się odbyć następnego dnia), a także możliwość przeprowadzenia 2 rozmów telefonicznych czy wysyłania smsów lub e-maili.

Jeśli firma lotnicza nie wykazuje zainteresowania, poszkodowany pasażer powinien zachować wszystkie rachunki np. za posiłek, nocleg i w późniejszym czasie domagać się wszystkich zwrotów kosztów od przewoźnika.

Sama kwota odszkodowania od linii lotniczych jest uzależniona od długości trasy. Należy pamiętać, że opóźnienie musi wynosić minimum 3 godziny.

 • 250 € - loty o długości do 1500 km,
 • 400 € - wszystkie loty wewnątrz UE na dystansie powyżej 1500 km oraz loty o długości 1500 - 3500 km,
 • 600 € - pozostałe loty na dystansie dłuższym niż 3500 km.

Kiedy nie przysługuje odszkodowanie ?
Odległość pomiędzy miejscem wylotu a docelowym mierzona jest metodą trasy po ortodromie, czyli najkrótszą drogą z punktu A do B na powierzchni kuli ziemskiej. W niektórych przypadkach okazuje się, że za sam odwołany lot można otrzymać nawet 600 euro. Są jednak sytuacje, które nie będą uprawniały do wypłaty odszkodowania za opóźniony lot:

 • informacja o odwołanym locie została przekazana pasażerom na co najmniej 14 dni przed planowanym odlotem;
 • pasażerowie zostali zawiadomieni w okresie od 14 do 7 dni, że ich lot jest anulowany, a zaproponowany lot alternatywny rozpocznie się nie wcześniej niż 2 godziny przed wylotem planowanym, a zakończy na ich miejscu docelowym maksymalnie 4 godzin później w stosunku do lotu pierwotnego;
 • przewoźnik komunikat o odwołaniu lotu wystosował do pasażerów w okresie krótszym niż 7 dni, a zaoferowana im zmiana planu podróży przewiduje wylot nie wcześniej niż godzinę przed planowym, a dotarcie na miejsce docelowe ma się odbyć najpóźniej 2 godziny, niż miałoby to miejsce w przypadku lotu planowanego.
 • lot został odwołany z powodów niezależnych od linii lotniczej - m.in. trudne warunki meteorologiczne, strajk kontrolerów ruchu lotniczego, zamach terrorystyczny.
   
Komentarze

  Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie wskazanych wyżej, moich danych osobowych przez...