Jak wygląda umowa najmu mieszkania ?

umowa najmu mieszkania

Jak wygląda umowa najmu mieszkania ?

Autor: Gracjan Kubicki
Opublikowano: 2019-07-01 16:46:42
Kategorie:

umowa najmu mieszkania

Umowa najmu jest regulowana przez prawo cywilne. Jest ona kluczowa dla wynajmującego oraz dla najemcy, a dobrze napisana pozwala uniknąć kłopotów, które mogą wyniknąć w trakcie wynajmowania mieszkania. Podstawowym elementem jest protokół zdawczo- odbiorczy, w którym znajdują się informacje dotyczące stanu liczników, rzeczy, które znajdują się w mieszkaniu. Dlatego warto sprawdzić, co dokładnie musi zawierać taka umowa.

Co musi zawierać umowa najmu mieszkania?
Często mówi się, że osoby szukające mieszkania pod wynajem i właściciele mieszkania jadą na tym samym wózku. Pierwszym zależy na tym, żeby mieszkało im się dobrze i za niską opłatę, drudzy chcą wynegocjować z wynajmującym jak najlepsze warunki i nie martwić się o swoją własność oraz utrzymywać dobre warunki z najemcą. Dlatego dobrze sporządzona umowa najmu mieszkania powinna zawierać:

 • dane najemcy
 • dane wynajmującego
 • określenie przedmiotu najmu
 • czas, w jakim obowiązuje umowa
 • wysokość zadatku
 • sposób rozliczenia

Dane najemcy i wynajmującego, które muszą się znaleźć w umowie najmu mieszkania to:

 • imię i nazwisko
 • miejsce zamieszkania
 • seria i numer dowodu tożsamości, którym ta osoba się legitymuje

Sam przedmiot wynajmu musi zawierać:

 • dokładny adres mieszkania
 • ustalenia dotyczące ewentualnych powierzchni dodatkowych należących do mieszkania (piwnicy, miejsca parkingowego)

Bardzo ważny jest okres, w czasie którego mieszkanie będzie wynajmowane. Na ogół jest to czas oznaczony – wtedy w umowie została określona dokładnie data obowiązywania umowy. Czas nieoznaczony- umowa trwa do czasu, gdy nie zostanie wypowiedziana. Termin i warunki wypowiedzenia umowy najmu mieszkania również muszą być w niej zawarte.

Obowiązki wynajmującego lokal
Istotne jest także uwzględnienie dotychczasowych opłat, które muszą zostać poniesione przez najemcę, sposobu ich rozliczenia i terminów, w których powinny być spłacone. Z reguły wynajmujący musi opłacić:

 • czynsz dla właściciela mieszkania
 • opłaty administracyjne
 • opłaty za prąd i gaz, opłaty za wodę są na ogół wliczone w sumę przekazywaną co miesiąc zarządcy budynku

Konieczne będzie określenie uregulowania należności związanych z mieszkaniem. Najczęściej są to przelewy bankowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wynajmujący i najemca umówili się na płatności gotówką, co musi zostać wcześniej uzgodnione w umowie.
Oczywiście wiele zależy od konkretnego przypadku. Umowa dotycząca nieumeblowanej kawalerki będzie się różniła od umowy najmu domu z ogrodem. Jednak im więcej szczegółów znajdzie się w umowie, tym lepiej.

Najczęściej podpisywaną umową jest umowa najmu na czas określony. Wynajmujący i najemca ustalają, że umowa będzie obowiązywała do konkretnego momentu. Nie ma jednak ograniczenia, żeby taką umowę podpisać, na 3 miesiące, rok, czy pięć lat. Gdy w umowie na czas określony znajdzie się zapis o możliwości jej wcześniejszego rozwiązania, to jeśli najemca i wynajmujący nie będą w tej kwestii zgodni- sprawa może się skomplikować.

Co to oznacza w praktyce? Dla wynajmującego, że nie będzie mógł liczyć na zwolnienie lokalu wcześniej, niż po upływie umowy. Dla najemcy, że będzie musiał opłacać należności związane z najmem mieszkania do końca trwania umowy, nawet jeśli wcześniej lokal opuści. Dlatego tak ważne jest sporządzenie szczegółowej umowy z uwzględnieniem wszystkich zapisów.
 

Komentarze

  Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie wskazanych wyżej, moich danych osobowych przez...